Gustáv Murín

Panoptikum vašich ohlasov

Ďalšie ohlasy na článok v BL

Dobrý den,

S hodnocením aktivit výtvarníka Davida Černého aspol. a s celou tou komedií kolem „růžového tanku“, jak o tom píšete v Britských listech 24.6, souhlasím. Především je to projev intelektuální omezenosti a hlouposti. Od prvního natírání tanku narůžovo na začátku devadesátých let uplynulo ve Vltavě mnoho vody a mám dojem, že tyto akce na veřejnost  dnes už nezabírají. Soudím tak podle diskuse na Seznamu, drtivá většina diskutujících celou akci odsoudila.

...

Mám rád Slovensko, mám  rád  Slováky.  Ale jsem někdy nepříjemně překvapen. To když třeba odhalí pomník nebo pamětní desku válečnému zločinci.

S pozdravem     Jan Makovička, June 26, 2011

--

Vážený pane,

se zájmem jsem si přečetl Váš článek v BL. Nemám důvod s Vámi nesouhlasit, i když mohu mít za svou osobu samozřejmě nejrůznější výhrady.

Dovolil bych si však připojit několik slov. Týkají se dvou věcí: aktu pana umělce Černého

a zmínky o českém švejkovství, resp. Švejkovi jako osobě.

 

Diskutovat o růžovém tanku a smutném faktu absence chápání dějin u p. Černého nemá celkem smysl, podle mne je to projev pubertální hlouposti duševního nedospělce. Tolik o tomto.

 

Myslím si ovšem, že Vaše "použití" postavy Švejka v daném kontextu jako někoho, kdo

"kope do mrtvol", je - kulatntě řečeno - nepřípadné. Předpokládám, že jste tento román četl,

takže jste si jistě všimnul, že - ať má Švejk jakékoliv, možná odsouzeníhodné, vlastnosti -

tato k nim rozhodně nepatří. Na Švejka (resp. švejkovství jako - stručně řečeno - určitý souhrn vlastností a morálních postojů) a na jeho projekci do mentality Čechů lze dlouze diskutovat, to jistě. Ale nemyslím, že je dobré si některé jeho vlastnosti vymýšlet.

Mají-li Češi tuto vlastnost ("kopnout si" do poraženého protivníka), budiž, obávám se, že to někde v nás je (ale jenom v nás ?). Ale nesvádějte to prosím na Švejka, ten takový - alespoň podle románu - nebyl. Podotýkám, že nejsem žádný švejkovský nadšenec nebo "švejkolog", jak se u nás říká, ale přece jen - chceme-li mít dobrou historickou paměť, tak pokud možno ve všech ohledech.

Nepovažujte prosím tento můj komentář za nějakou výzvu k polemice, pouze jsem chtěl

trochu poopravit určitý - jak já to vidím - omyl. Něco ke "švejkovství" je možno nalézt např. na

http://blisty.cz/art/8880.html

nebo

http://www.ct24.cz/blogy/21755-mala-obrana-svejkovstvi/

Zdraví

Jan Liš.

Kratochvilka

--

Vážený pane Muríne,

oba  jsme s manželem slzeli při čtení Vašeho článku. Mělo by jej číst co nejvíce mladých lidí, ale i nás, starších. Nemyslím tím zrovna osmdesátníků. Děkujeme  za  Vaše řádky. Působivě jste to napsal. Cítíme stejně a nechápeme, jak se vůbec tolik miliónů lidí může dívat na nepravosti co se kolem nás   dějí a mlčet. Přece většina ví, že jde o svinstva a nic. Budeme se shánět po Vašich knihách.

  Lidí jako jste Vy si vážíme. Chvílemi jsme  mysleli, že takto smýšlející  už snad ani nejsou.

                                                                                                                  Vaši Dana a Karel Šk.

--

Vážený pane Muríne,

Váš článek o české ztrátě historické paměti, je přesně to, co si myslí většina českého národa. Tuto oficiální politiku dělá současná pravicová vláda, média a kariéristi. Lidé budou muset vyjít do ulic a svrhnout ten politický švindl, jinak se bude za chvíli u nás tvrdid, že válku začali Rusové a Němci byli vždy naši přátelé!

Lidí jako jste Vy ubývá, a na to příští generace velmi doplatí.

Hodně štěstí přeje

Josef Vav. (64).

--

Vážený pane

      S vaším článkem v Blistech ze dne  24.6. ohledně historické paměti Čechú lze jen souhlasit a nic jiného.

Díky za něj.

                                      Nesv.

--

Dobrý den,

chci Vám poblahopřát k článku o růžovém tanku. Podle mého názoru je to realita, která však de facto platí i pro SK. Bratři Slováci nebyli ve vztahu k Adolfovi lepší, mnohdy i horší. Slovenské zbrojovky se rovněž usilovně snažily...a nejen zbrojovky.

Američani by rádi přijeli až do Prahy, ale "uncle Joe" byl silnější a nedovolil to. Češi si samozřejmě překrucují historii ke svém obrazu. Nejsou však sami. Viz přiložený článek.

To co předvádí Černý and company je jen ubohé. Horší je, že má povolení to vůbec dělat. To víte, freedom and liberty...... - ovšem "vocaď pocaď!

Moji kamarádi na Slovensku mi ovšem podávají informace, které svědčí o tom, že se potýkají se stejnými problémy jako zdejší obyvatelstvo.

Za to vše, co se dnes děje, nese někdo politickou odpovědnost.

Zdraví Vás

ing.M.Brzob.

--

Děkuji upřímně za Váš článek v BL. Bez komentáře, dík. Oldřich Slab.

--

 Dobrý den pane Muríne !

   Omlouvám se, že Vás oslovuji touto cestou, ale rád bych nějak reagoval na Váš článek v BL.

   V zásadě s Vámi souhlasím, že je ostudou natřít tank, který byl jedním z prvních v Praze (píši jedním z prvních protože dnes někteří “chytráci” píší o tom, že to nebyl tank č.23, ale 24, přičemž nechápou, že v podstatě na č. tanku záleží opravdu velice pramálo) a pomáhal ji osvobozovat. Ano, je pravdou, že dnes se veřejnosti v Česku předkládá, že US armáda chtěla pomoci, ale bránil ji politický tlak – což si osobně také nemyslím, ale historie se píše podle toho kdo vyhraje válku, revoluci nebo volby, takže tyto názory jsou vždy upravovány podle potřeby.

   A jak to můžeme změnit ? Měli bychom dál nést odkaz pravdy, která se, ne vždy, líbí těm co jsou u moci a říkat co si pamatujeme a co nás učili. Nejen proto, že na to máme svůj názor ale i proto, že překrucování historie přece nikomu neprospěje mimo těch, kteří nám vládnou. V žádném případě není řešením vzbuzovat emoce a nevraživost mezi Čechy a Slováky (já osobně jsem z Moravy, ale jsem prostě Čech a hotovo. Mám na Slovensku spoustu přátel a známých a nikdo z nich mi nikdy neuškodil a pokud jsme se setkali, tak to bylo vždy setkání upřímné, přátelské a veselé). Myslím, že to je to poslední co bychom měli dělat i proto, že jako národy tak blízké musíme držet pohromadě a nemyslet si, že jedni nebo druzí jsou víc.
   Přeji Vám klidný den a doufám, že jsem Vás svým mailem nijak neurazil nebo nerozčílil, ale myslím, že jsou před námi (Čechy a Slováky) jiné problémy, které se týkají nás a našich dětí a proto bychom jako lidé měli “držet při sobě” a pokud budeme myslet konstruktivně, tak lidé jako já nebo vy určitě nedopustíte, aby byla potlačována historická fakta pouze ve prospěch malé skupiny šmejdů – politiků.

                                                                                                                                                                                                                                                            Jiří Pot.

--

Dobrý deň pán doktor!

My, starší Česi, sme nezabúdli, stredná generácia nič nepochopila a tá najmĺadšia sa v škole s dejinami vlastného národa predhádzajúcimi rok 1989 prostě nestretáva.

V úcte a s pozdravom Ing. Otakar Pachm., známy maratónec z Prahy.

--

Dobry den pane Murin.

Se zaujetim jsem si precetl Vas clanek v BL. Musim uznat, ze tohle tema ve me vre - ale jak jste uz vycitil, budu asi jeden z mala v teto republice. Sam bych to nenapsal lepe, Vy jste to vystihl presne.

Valku jsem nezazil (rocnik 67), ale divim se tem co ji zazili, ze se neozvou.

Masiny vyznamenat, to by chteli - ale uctit pamatku tech, co opravdu pomohli, to ne!!!!

S uctou a pozdravem z (jeste) Ceske republiky.

Stat. K.

--

Jsem vděčen za ten text a jeho zveřejnění. I přesto, že asi dvě věty bych nenapsal nebo napsal jinak.

Zdraví

Jaroslav Navr.

--

Dobrý den.

Děkuji za Váš článek v BL.

I já se za ˇ"českou historickou paměť" stydím. Jsem sice mnohého pamětníkem, ale mám často pocit, že jsem žil jinde.

Tak ještě jednou dobrý den.

Jiří K. (73), Karlštejn

--

Vážený pane Murín,

díky za Vaše zamyšlení na téma " růžový tank ". Doufám, že se nejedná o myšlení většiny v čechách ale pouze o čin hloupého " rádoby umělce " - který stále šokuje svou neuvěřitelnou hloupostí. To, že mu někdo zatím nenakopal do " riti " - je jenom otázka času.

Je mi líto, že se domníváte, že jde o názor větší části obyvatel české republiky. Já zatím smutně koukám " přes hranice " na Slovensko, kde se podařilo prosadit zákon o majetkových přiznáních a zákon o hlasitosti reklamy v televizi. obyčejní lidé v čechách se diví, kdo že se to účastní podobných " vlasteneckých akcí ". Tito obyčejní lidé si ale tyto zástupce zvolili ve volbách. ( " máme, co jsme chtěli -:( .... )

Díky

Jaromír Pochob., Kutná Hora

Žádné komentáře