Gustáv Murín

Doplnok k článku Krym a Kosovo II.

Bývalý velitel srbských eskader smrti byl agentem CIA
Březen 22, 2009 • Czech Free Press

Jovica Stanišič, šéf tajné policie za režimu Slobodana Miloševiče a tvůrce srbských eskader smrti z dob etnických čistek v bývalé Jugoslávii, byl vysokým agentem CIA v Bělehradě, konstatuje srbská rozhlasová stanice B92.
Podle ní Stanišič od roku 1992 až do konce dekády informoval CIA o Miloševičovi a jeho nejbližším okolí. Nyní Stanišič, která stál v čele nechvalně známé tajné policie DB a působil jako Miloševičova prodloužená ruka v Chorvatsku, Kosovu či v Bosně, čelí obviněním v Haagu. Hlavní prokurátor Dermot Groome mu tam klade za vinu obzvláště to, že do států, které se chtěly odtrhnout od Bělehradu, vysílal oddíly Škorpionů a Rudých baretů.
B92 nyní tvrdí, že Stanišič se se svými řídícími důstojníky ze CIA setkával v parcích, bezpečných bytech nebo na lodích na řece Sávě. Předal jim informace o pobytu rukojmích z NATO, napomáhal operativcům CIA při hledání masových hrobů muslimů a umožnil vznik tajných amerických základen v Bosně, které pak dohlížely na naplňování daytonských dohod z roku 1995.
Jak podotýká skotský list The Sunday Herald, zpráva bělehradského rozhlasu vyvolává několik závažných otázek, na které by měl Washington reagovat. Pokud měl prezident Clinton k dispozici Stanišičovy informace o masakrech Chorvatů a Albánců už od počátku 90. let, proč se Srby uzavřel daytonské dohody? Nebo by USA bez Stanišičovy pomoci nedokázaly „odhalit“ tvář Miloševiče a Karadžiče?
CIA své vazby se Staniševičem potvrdila, když poněkud překvapivě soudu v Haagu předložila tajné dokumenty, které potvrzují jeho „tajnou roli při nastolování míru v regionu a pomoc činnosti agentury. Pomohl zmírnit některé z nejvýbušnějších akcí na Balkáně“.
Stanišičův bývalý řídící důstojník William Lofgren v rozhovoru pro Los Angeles Times prohlásil, že „Staniševič poskytoval hodnotné informace z Miloševičova nejbližšího okolí, podílel se na operacích CIA nebo podnikal kroky, které by se daly hodnotit jako hrubé narušení věrnosti vůči jeho šéfovi“.
(ter)

http://www.czechfp.cz/site/?p=6384